Kto by si z nás nedal sladké jedlá ako palacinky poliaté s chutným a poctivým medom alebo medový koláčik?
V dnešnej dobe môžete si zakúpiť rôzne špeciality, napríklad med so zázvorom, s kakaom, s ovocím, s bylinkami, ale aj víno v či sirup.
Bez pracovitých včiel to nejde.
Za kvalitu sa môžeme poďakovať len im. Okrem výroby medu majú aj inú, dôležitú úlohu – opeľovanie kvetov.
Je to kľúčový vedľajší úkon, ktorý ovplyvňuje úrodu záhradkárov, ale aj poľnohospodárov. Vďaka včelám môžu pozbierať až o 60 percent viac.
A tu je ten háčik.
Svoj okruh letu plánujú na 3 kilometre. No na našom území evidujú zvýšený počet úhynu týchto hmyzov. Neni to dobrá správa pre včelárov, ktorí majú len pár úľov. Tí sa totiž väčšinou prestanú s včelárstvom zaoberať. Vláda im pomôcť zatiaľ nevie a podpory sú nedostatočné podľa zväzu včelárov. Za úhyn stoja choroby, jednodruhové pestovanie rastlín, ale aj africké včely, ktoré naše včielka doslova poprava. Parazity ich tiež ničia, no najviac škody spôsobia teplotné výkyvy.
Nedostatok medu prináša rast cien.
Pokles včiel pri prináša aj menej domáceho produktu, a tak za poctivý med priplatíme. Zo supermarketov to skrátka neni ono. Kvalitu riadneho medu sa nedá umelo vytvoriť, preto podiel dovozu z iných krajín stále stúpa, avšak domáce sú nenahraditeľné.
Register včelárov ukazuje hrôzostrašné údaje.
V okrese Galanta včelári zaznamenali až 90 percentné straty, týka sa to až polovice obcí. „Vo včelnici, ktorá mala 70 včelstiev, ich zostalo len 7“ – vyjadril sa k tomu Ján Engelman zo Zväzu včelárov.
Zaujímavé je, že kým v jednej dedine včelári evidovali pokles o deväťdesiat percent včelstiev, v susednej len bežné – päť percentné straty.
Globálne katastrofy by spôsobovali celosvetové masívne úhyny včelstiev, pretože niektoré rastliny sú od nich závislý. Vietor nedokáže to, čo včely, preto tento rok očakávajú až o 40 percentný pokles úrody v tých lokalitách, kde zaznamenali najvyššiu stratu.